01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg25.jpg26.jpg27.jpg28.jpg29.jpg30.jpg31.jpg
نحوه تشخیص برنج اصل از تقلبی +فیلم و عکس

برای تشخیص برنج اصل از برنج تقلبی کافی است سری به بازار بزنیم تا ببینیم از هر نوع محصولی که عرضه می شود، حتما کالای تقلبی نیز موجود می باشد که یا با کالای اصلی کاملا شباهت دارد.

این مسئله بنا به انصاف فروشنده است که یا این کالا را عرضه نکند و یا حداقل به خریدار اطلاع دهد و او بین اجناس معرفی شذه، آگاهانه انتخاب نماید.

بازار برنج هم از این قاعده مستثنی نیست و همواره افرادی سود جو و سوداگر، برای منافع شخصی خود ، دست به تقلب می زنند.

البته مهمترین دلیل و انگیره برای آنها، علاوه بر سودجویی، جهل و نا آگاهی خریداران نسبت به برنج و انواع آن است، که البته این را نمیتوان ضعف آن ها دانست چونکه برنج دارای انواع مختلفی است و در نگاه اول اینطور به نظر می آید که هیچ تمایزی نسبت به هم ندارند و شناخت و تفکیک آن ها از هم لازمه تجربه و آموزش فراوانی است.

چه بسا کسانی که سالهاست به امر کشت یا فروش برنج نیز مشغول می باشند نیز، دچار خطا در شناسایی برنج بشوند.

تقلب در فروش برنج به صورت های زیر انجام می گیرد:

برنج تقلبی

نحوه تقلب در برنج داخلی

1- اختلاط برنج طارم ایرانی با برنج های خارجی 2- اختلاط برنج طارم ایرانی با برنج های پر محصول مشابه 3- برنج های ماکارونی

نحوه تقلب در برنج خارجی

1- برنج حاوی پلاستیک 2- فراوری شده (پاربویلینگ)

تقلب در برنج های ایرانی که از قدیم هم مرسوم بوده، بیشتر به اختلاط برنج های طارم که قیمت بیشتری دارند، با برنج های پر محصول که ارزانتر می باشند.

با این اتفاق هم می توانند سود بیشتری بدست بیاورند و هم با قیمت کمتری برنج را به بازار عرضه کنند و به گونه ای رقبا را از پیش رو بر دارند.

البته در سال های اخیر اختلاط برنج ایرانی و خارجی نیز معضل بزرگی شده که، که گریبان گیر مصرف کنندگان شده و به بیان بسیاری از آنها با این کار، طعم واقعی برنج ایرانی را فراموش کرده اند.

البته تشخیص این برنج ها از همدیگر بسیار سخت می باشد ولی می توان با یک بار پخت به سادگی متوجه این امر شد؛ کدبانو ها و سرآشپز های ماهر این امر را به خوبی می دانند که، هر برنجی شیوه پخت مختلفی داشته و البته در دمای متفاوتی دم می کشد و این یعنی برنجی که مخلوط داشته باشد، اصطلاحا "شفته" می شود.

البته از نظر ظاهر هم با هم تفاوت هایی دارند، مثلا برنج طارم دارای اندازه کوچکتر و قطر بیشتر نسبت به برنج شیرودی است که عموما با آن در یک کیسه مخلوط می شوند. و اگر مصرف کننده کمی دقت کند، می تواند آن ها را از هم تمیز دهد.

نحوه تشخیص برنج اصل از تقلبی +فیلم و عکس

اما برنج های ماکارونی داستان متفاوتی دارند و آن این است که، ریز دانه ها و نرمه های برنج، که به نوعی ضایعات برنج در هنگام بوجاری یا در زمان تبدلی شالی به برنج در کارخانه می باشند، با کمک دستگا هایی با کمک افزودنی هایی مانند نشاسته ترکیب می شوند.

این فرایند شبیه تولید ماکارونی بوده و با کمک دستگاه ها، خمیر تولید شده را با برنامه ای که از قبل یه دستگاه داده اند، به اندازه و شکل دلخواه در می آورند و به نام برنج به فروش می رسانند.

تنها راه حل شناسایی می تواند این باشد که برنج را در کنار برنج اصلی قرار داده و زیر ناخن فشار بدهید، اگر زودتر شکسته شد، احتمالا شما یک برنج ماکارونی در دست دارید.

در برنج های خارجی داستان به کلی متفاوت است، غیر برنج هایی که مستقیما وارد می شود و از نطر درجه کیفی پایین تر از برنج ایرانی می باشند، برنج های وجود دارد که ترکیبات پلاستیکی دارند و یا به صورت نیم پخت در آورده می شوند.

برنج های پلاستیکی با ترکیب پلاستیک و نشاسته و اندکی افزودنی دیگر و ترکیب در دستگاه و خروجی به شکل برنج ، به فروش می رسد و اکثرا با ترکیب برنج ایرانی عرضه می گردند.

برنج های پاربویلینگ نیز از آن دسته برنج های خارجی هستند که با گرما دهی و پخت ، باعث افزایش قد در آنها می شوند ولی باید بدانید که این عیب آن نیست، بلکه عیبش در این است که با گرما دهی، آلودگی ها هم به داخلش نفوذ می کند و همچین عمر نگهدای ان را کاهش می دهد.

برنج های پلاستیکی که با برنج های داخلی ترکیب شده اند را داخل آب بریزید، خواهید دید که برنج پلاستیکی روی آب باقی می ماند و یا حتی با آتش زدن آن می توانید شاهد سوختن و شعله ور شدنش باشید.

با تمام نکاتی که ذکر شد، یک راه حل اساسی می توان نام بردکه از خرید و مصرف برنج لذت ببرید و آن هم خرید از مراکز فروش برنج معتبر است، آنهایی که سالهاست در این زمینه فعالیت دارند و محصولاتشان همیشه معرف صداقتشان است، نه کسانی که به خاطر سودجویی و منفعت خویش دست به هرکاری می زنند.

با خرید برنج ایرانی عطر و طعم دلنشین برنج ایرانی را برای همیشه ماندگار کنید...

جهت نمایش فیلم ها روی آن کلیک کنید

ویدئو تشخیص برنج تقلبی - شماره 1

ویدئو تشخیص برنج تقلبی - شماره 2

جهت مشاوره درباره خرید یا فروش برنج ایرانی و خارجی با ما تماس بگیرید:

مدیر فروش یکتا برنج: محمد نیکخواه

موبایل: 09111180060

شماره دفتر : 01135337841

جیمیل: yekta.ricee@gmail.com

آیدی مستقیم تلگرام

نشانی : مازندران - بابلسر- میدان امام حسین- ابتدای جاده بابل- روبروی شالیکوبی آرام - دفتر فروش یکتابرنج


فرم ثبت در خواست

در صورتی که قصد همکاری با ما در زمینه خرید، فروش، صادرات ، واردات و یا هر درخواست دیگری درباره انواع برنج و محصولات وابسته دارید ، هم اکنون فرم زیر را پر کنید و منتظر تماس همکاران ما باشید.

نام و نام خانوادگی
ورودی نامعتبر

موبایل
ورودی نامعتبر

توضیحات
ورودی نامعتبر

برو بالا